Segmjuk hallonkaka

En fantastiskt god & lättgjord kaka med bara 5 ingredienser! En riktig favorit!

segmjukhallonkaka7
segmjukhallonkaka11

Lättbakad hallonkaka med lite segmjuka, frasiga kanter som bakas utan bakpulver. En kaka man snabbt slänger ihop, men bara för den är lättgjord är den inte mindre god. Tvärtom så är det en riktig favorit som verkligen uppskattas och är omtyckt! Det enkla är det godaste!

Här finns fler goda hallonrecept!

hallonmuffins

TIPS! Följ mig gärna lindasbakskola på InstagramFacebook & Snapchat för mer inspiration & flera recept!

Här finns fler goda hallonrecept!

Segmjuk hallonkaka med 5 ingredienser

12–15 bitar

2 ägg
3 dl strösocker
3 dl vetemjöl
100 g smör, smält

Garnering
2–3 dl hallon, frysta eller färska
strösocker

GÖR SÅ HÄR
1.
Sätt ugnen på 180 grader. Vispa ägg och socker vitt och pösigt i en bunke. Vänd ner vetemjöl och smör och rör om försiktigt till en smet.

2. Häll smeten i en springform, 23–24 cm, smord eller klädd med bakplåtspapper. Lägg hallonen på smeten och strö över lite socker.

3. Grädda kakan mitt i ugnen i ca 45 min. Låt den svalna i formen. Servera den gärna med vaniljsås, glass eller vispgrädde. Låt kakan stå i rumstemperatur utan att täcka över den för då försvinner de sega, knapriga kanterna.

1. Sätt ugnen på 180 grader. Vispa ägg och socker vitt och pösigt i en bunke. Vänd ner vetemjöl och smör och rör om försiktigt till en smet.

1. Sätt ugnen på 180 grader. Vispa ägg och socker vitt och pösigt i en bunke. Vänd ner vetemjöl och smör och rör om försiktigt till en smet.

2. Häll smeten i en springform, 23–24 cm, smord eller klädd med bakplåtspapper. Lägg hallonen på smeten och strö över lite socker.
3. Grädda kakan mitt i ugnen i ca 45 min. Låt den svalna i formen. Servera den gärna med vaniljsås, glass eller vispgrädde. Låt kakan stå i rumstemperatur utan att täcka över den för då försvinner de sega, knapriga kanterna.

3. Grädda kakan mitt i ugnen i ca 45 min. Låt den svalna i formen. Servera den gärna med vaniljsås, glass eller vispgrädde. Låt kakan stå i rumstemperatur utan att täcka över den för då försvinner de sega, knapriga kanterna.

segmjukhallonkaka4
segmjukhallonkaka12
segmjukhallonkaka10
segmjukhallonkaka8
segmjukhallonkaka9
segmjukhallonkaka6
segmjukhallonkaka5

LOADING..